Ako tibetská hudba ovplyvňuje telo a myseľ pred operáciou?

Ako pomáha tibetská hudba telu a mysli pred operáciou

Mnohí ľudia čakajúci na lekársky zákrok zažívajú strach, stres či predoperačnú úzkosť. Jedná sa o úplne prirodzenú reakciu tela, ktorá však môže negatívne ovplyvniť zdravotný stav pacienta aj priebeh samotnej operácie. Existujú spôsoby, ako predoperačnú úzkosť zmierniť, napríklad podávaním liekov a sedatív, ktoré však môžu mať vedľajšie účinky. Preto vedci hľadali jednoduché a neinvazívne metódy, ako túto úzkosť pred operáciou znížiť.

Vedecká štúdia s názvom „Effects of Tibetan Music on Neuroendocrine and Autonomic Functions in Patients Waiting for Surgery“ skúmala, ako môže počúvanie tibetskej hudby pred operáciou ovplyvniť telo a myseľ. Konkrétne sa zamerala na to, ako nízkofrekvenčné zvuky tibetských misiek vplývajú na úroveň úzkosti a autonómny nervový systém, ktorý riadi nevedomé telesné funkcie, ako sú napríklad srdcový tep, ako aj na neuroendokrinné funkcie, čiže vylučovanie stresových hormónov.

V tejto štúdii sa tím vedcov z Talianska zameral na pacientov čakajúcich na urologickú operáciu. Vedci rozdelili 60 pacientov do dvoch skupín, pričom jedna skupina počúvala tibetskú hudbu cez slúchadlá počas 30 minút tesne pred operáciou, zatiaľ čo druhá skupina mala rovnaký čas na ušiach slúchadlá bez hudby.

Výsledky ukázali, že pacienti, ktorí počúvali hudbu tibetských misiek, mali:

  • nižšiu úroveň úzkosti po 30 minútach počúvania v porovnaní s tými, ktorí hudbu nepočúvali. Úzkosť sa merala pomocou dotazníkov, ktoré hodnotia subjektívnu úroveň momentálnej úzkosti.
  • zvýšenú aktivitu parasympatického nervového systému, ktorý zodpovedá za relaxáciu a zároveň znižuje sympatickú aktivitu, ktorá je spojená so stresovou reakciou. Tento účinok bol potvrdený znížením nízkofrekvenčných a zvýšením vysokofrekvenčných zložiek variability srdcovej frekvencie, čo naznačuje výrazné zníženie stresu. Podľa štúdie je práve regulácia variability srdcovej frekvencie zásadná pri zvládaní úzkosti, ktorá vedie k nerovnováhe medzi sympatickým a parasympatickým nervovým systémom, čo je bežné napríklad u pacientov s úzkostnými poruchami. 
  • zníženú aktivitu sympatického nervového systému, ktorú vedci sledovali pomocou biomarkeru zvaného salivárna alfa-amyláza. Tento enzým, produkovaný v slinách, je považovaný za dôveryhodný neinvazívny indikátor stresu. Pri strese sa v našom tele aktivuje sympatický nervový systém, čo vedie k zvýšenej sekrécii alfa-amylázy v slinách. V tejto štúdii sa ukázalo, že pacienti, ktorí počúvali tibetskú hudbu, mali významne zníženú hladinu tohto enzýmu po 35 minútach v porovnaní so začiatkom merania, čo naznačuje, že tibetská hudba pomáha znižovať stres. Naopak, u pacientov v kontrolnej skupine, ktorí hudbu nepočúvali, sa hladiny alda-amylázy zvyšovali, čo poukazuje na narastajúci stres v tichom prostredí.
  • nižšiu úroveň stresu, ktorú vedci sledovali pomocou galvanickej odpovede kože, čo je fyziologický ukazovateľ, ktorý meria elektrickú vodivosť pokožky, ktorá sa mení v závislosti od aktivity potných žliaz. Keď zažívame stres, naše telo začne produkovať pot, čo zvyšuje jej vodivosť. Galvanická kožná odpoveď bola počas celého merania u skupiny počúvajúcej tibetské hudbu konštantná, čo naznačuje stabilnú úroveň pokoja, avšak u pacientov, ktorí tibetskú hudbu nepočúvali mala stúpajúci trend.

Výsledky štúdie jednoznačne preukázali, že tibetská hudba má nielen psychologické, ale aj fyziologické účinky na pacientov. Počúvanie zvukov tibetských misiek malo výrazne pozitívny vplyv na celkový stav pacientov a ukázalo sa ako ideálny nástroj na upokojenie nervového systému.

Výber tibetskej hudby pre tento výskum nebol náhodný. Hoci hudba všeobecne ovplyvňuje našu psychiku, nie všetky žánre pôsobia rovnako. Klasická hudba je síce harmonická, no nemusí byť pre každého upokojujúca. Pacientom vybraná obľúbená hudba zas môže vyvolať nežiadúce spomienky či emócie. Tibetská hudba, konkrétne zvuky tibetských misiek, ponúkajú unikátne vlastnosti: stabilné nízkofrekvenčné vibrácie stabilizujúce nervový systém, rytmická pravidelnosť navodzujúca pocit bezpečia a absencia emocionálnych asociácií umožňujúca plné ponorenie sa do zvuku. Tradične sa tieto zvuky využívajú na harmonizáciu tela a mysle počas meditácií. Tibetská hudba je teda univerzálnym nástrojom, pôsobiacim bez ohľadu na hudobný vkus, bez emocionálnej záťaže a s takmer okamžitým upokojujúcim efektom.

Táto štúdia naznačuje, že tibetská hudba môže byť vynikajúcou stratégiou na zmiernenie úzkosti u pacientov čakajúcich na operácie, pričom ponúka bezpečnú a neinvazívnu alternatívu k tradičným sedatívam. Jej potenciál zlepšiť psychický a fyzický stav pacientov by podľa autorov nemal byť prehliadaný a zaslúži si širšie využitie v klinickej praxi. Tieto zistenia otvárajú dvere k širšiemu výskumu zvukovej terapie a jej aplikácii v rôznych oblastiach života, čím sa môže stať cenným nástrojom na zlepšenie kvality života mnohých ľudí.

Pre Sound Healing Slovakia ® spracovala

Mgr. Petra Šmatlíková, Ph.D. 

Zdroj: 

Cotoia A, Dibello F, Moscatelli F, Sciusco A, Polito P, Modolo A, Gallo C, Cibelli G, Cinnella G. Effects of Tibetan Music on Neuroendocrine and Autonomic Functions in Patients Waiting for Surgery: A Randomized, Controlled Study. Anesthesiol Res Pract. 2018 Mar 5;2018:9683780. doi: 10.1155/2018/9683780. PMID: 29692808; PMCID: PMC5859866. Licensed under CC BY 4.0. 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5859866/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2018/9683780

https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/