Môžu spievajúce misky pomôcť deťom s astmou?

Môžu spievajúce misky pomôcť deťom s astmou?

Spievajúce misky sa už po stáročia používajú pri meditácii a liečení. Tieto misky, tradične vyrobené z bronzovej zliatiny medi a cínu, vytvárajú harmonické zvuky a vibrácie, ktoré môžu mať hlboký vplyv na myseľ aj telo. Hoci je využitie zvuku a vibrácií v liečebných terapiách stále relatívne málo preskúmané, niektoré štúdie naznačujú, že spievajúce misky môžu pomôcť znižovať zápal a bolesť, podporovať relaxáciu a zlepšovať psychickú pohodu. V poslednom čase preto narastá záujem o ich potenciálne terapeutické účinky, najmä pri stavoch, ako sú stres či úzkosť. Ale môžu tieto starodávne nástroje pomôcť aj deťom, ktoré bojujú s astmou?

Pilotná štúdia doktorky Sukhbir Shahid, publikovaná v roku 2022 v časopise Science and Vibration, skúmala práve túto otázku. Autorka sa rozhodla použiť zvukovú terapiu spievajúcimi miskami kvôli dlhodobo panujúcemu presvedčeniu o terapeutickom potenciáli zvuku a vibrácií. Tieto potenciálne výhody, v kombinácii s tým, že astma je považovaná za zápalové ochorenie dýchacích ciest a čiastočne aj psychosomatickú poruchu, viedli autorku k presvedčeniu, že spievajúce misky môžu slúžiť ako užitočná doplnková terapia pri zvládaní detskej astmy.

Doktorka Shahid sledovala účinky terapie spievajúcimi miskami na skupinu 18 detí diagnostikovaných s astmou. Deti vo veku od 2 do 15 rokov podstúpili jednu 15-minútovú zvukovú terapiu spievajúcimi miskami s priemerom približne 13 cm a frekvenciou približne 400 Hz podľa stanoveného protokolu. Deti boli následne sledované po 1 a 3 mesiacoch.

Sľubné výsledky:

Jedná sa o pilotnú štúdiu, čo znamená, že jej cieľom bolo, okrem zistenia vplyvu zvukovej terapie na zvládanie astmy u detí, aj zistenie uskutočniteľnosti budúcej rozsiahlejšej štúdie, ako aj posúdenie prípadných vedľajších účinkov zvukovej terapie. A hoci bola táto štúdia relatívne malá, priniesla povzbudivé výsledky:

  • Vysoká spokojnosť a žiadne vedľajšie účinky: Všetky deti zapojené do štúdie uviedli spokojnosť s terapiou a neboli hlásené žiadne vedľajšie účinky.
  • Subjektívne zlepšenie pohody: Deti aj ich rodičia vnímali zlepšenie celkového zdravia po terapii, čo naznačuje pozitívny vplyv na subjektívne prežívanie astmy.
  • Zníženie závažnosti astmy: Čo sa týka objektívneho hodnotenia závažnosti astmy, štúdia zistila významné zníženie počtu detí s miernou až ťažkou astmou 3 mesiace po terapii.
  • Zlepšenie kontroly astmy: Skóre kontroly astmy sa zlepšilo, čo naznačuje, že terapia môže prispieť k lepšiemu zvládaniu symptómov a zníženiu ich vplyvu na každodenný život.
  • Pozitívny vplyv na psychosociálnu pohodu: Posúdenie psychosociálnej pohody detí a skríning prípadných psychických problémov odhalil určité zlepšenie po 1 a 3 mesiacoch, no tieto zmeny neboli štatisticky významné.

Akým spôsobom pomáhajú spievajúce misky pri astme u detí?

Štúdia sa síce nezameriavala na zistenie konkrétneho mechanizmu účinku spievajúcich misiek pri zvládaní astmy u detí, ale autorka predkladá niekoľko možných mechanizmov ich účinku.

Prvým z nich je samotné zníženie stresu a zlepšenie nálady. Upokojujúce zvuky a vibrácie spievajúcich misiek môžu vyvolať stav relaxácie a potenciálne znížiť stresové hormóny, ako sú kortizol a adrenalín. Je známe, že stres zhoršuje príznaky astmy, takže zvládanie stresu by mohlo nepriamo zlepšiť kontrolu nad astmou. Navyše, niektoré výskumy naznačujú, že sound healing by mohol stimulovať uvoľňovanie „hormónov šťastia“, ako sú dopamín a serotonín, čo by ešte viac prispelo k zlepšeniu nálady a pohody.

Ďalší mechanizmus by mohli predstavovať priame účinky vibrácií vytváraných miskami na pľúca. Tieto vibrácie by mohli pomôcť uvoľniť hlien, zlepšiť prietok vzduchu a znížiť bronchospazmy. Na potvrdenie týchto účinkov je však potrebný ďalší výskum.

V neposlednom rade by mohlo ísť aj o protizápalové účinky. Niektoré štúdie, hoci nie konkrétne zamerané na deti, naznačujú, že zvuková a vibračná terapia môže mať protizápalové vlastnosti. Astma sa vyznačuje zápalom dýchacích ciest, takže zníženie zápalu by mohlo pomôcť zlepšiť príznaky astmy.

Pohľad do budúcnosti: Budúci výskum

Táto prvá a doposiaľ jediná pilotná štúdia poskytuje zaujímavý pohľad na potenciál spievajúcich misiek pri liečbe detskej astmy, no predstavuje len začiatok. Na upevnenie týchto počiatočných zistení a na preskúmanie dlhodobých účinkov tejto terapie sú potrebné budúce štúdie s väčším počtom účastníkov, kontrolnými skupinami a dlhším sledovaním. Skúmanie potenciálnych dlhodobých prínosov opakovaných terapií tibetskými misami a skúmanie toho, či sú za pozorované účinky zodpovedné zvuk, vibrácie alebo ich kombinácia, by mohlo byť hodnotnými oblasťami ďalšieho výskumu.

Je dôležité zdôrazniť, že sound healing nie je náhradou konvenčnej liečby astmy. Deti s astmou by mali naďalej dodržiavať odporúčania svojho lekára týkajúce sa liekov a iných stratégií zvládania ochorenia. Ako však naznačujú aj zistenia doktorky Shahid, mohla by byť veľmi užitočná práve ako doplnková terapia pri zvládaní astmy u detí, ale aj dospelých.

Pre Sound Healing Slovakia® spracovala

Mgr. Petra Šmatlíková, Ph.D. 

Zdroj: 

Shahid, S. (2022). Efficacy of singing bowls in childhood asthma—a pilot and feasibility study. Sound & Vibration, 56(3), 245-253. https://doi.org/10.32604/sv.2022.016139. Licensed under CC BY 4.0.

https://www.sciencedirect.com/org/science/article/pii/S1541016122000101

https://www.techscience.com/sv/v56n3/49279

https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/